برای مشاهده روند ساخت پروژه ها و محصولات به کانال تلگرام ما بپیوندید           
  خانه محصولات دانلود پروژه ها بحث و گفتگو وبلاگ آموزشها و مقالات تماس با ما  

فروم khazama.com --> الکترونیک دیجیتال --> راجع به مدار dtmf

چهارشنبه 16 اسفند 85 , 11:09 PM

کاربر
msagayi
تعداد پستها : 3
راجع به مدار dtmf

با سلام و خسته نباشيد چرا مدار dtmfكه من مدار عملي آنرا نيز كار كردم و درست كردم ولي برنامه كار نكرد لطفاُ بفرماپيد علت چيست

در ضمن مداري كه درست كردم كاملاُ درست است.

خيلي متشكر وممنون ميشوم از جوابتان

پنج‌شنبه 17 اسفند 85 , 12:55 AM

مدیر سایت
behzad
تعداد پستها : 905

مدار از نظر شماتيك درسته و ساخته هم شده . احتمالا شما توي پروگرام كردن اون كه بايستي فايل Hex و eep رو رايت كنيد مشكل داريد كه توصيه من استفاده از برنامه پروگرامر CodevisionAVr براي اينكار هستش . البته از تنظيم درست Fuse ها هم مطمين بشيد . در نهايت دستگاه بايستي بعد از چند زنگ خط رو برداره و يسري تن صوتي براتون بفرسته . مشكلات رو در همين تاپيك بگيد تا مشكل حل بشه .

يكشنبه 10 تير 86 , 2:04 PM

کاربر
hamid85
تعداد پستها : 1
با سلام

جدا از شما تشکر میکنم به خاطر مدارا کاملا کاربردی شما بهزاد جان چند تا سوال و خاهش داشتم اول اینکه اگر لطف کنید تحلیل مدار رو بطور کامل برامون شرح بدید ممنون میشیم دوم برای وارد کردن کد دستگاه قبل یا بعدش کدوم یک از کلید های مربع یا ستاره باید گذاشت برای روشن و خاموش کردن این دو رله باید چه کلید هایی رو فشار بدیم و در اخر برای بدست اوردن سورس برنامه چیکار باید بکنیم ممنون

جواباش برام حیاتیه

يكشنبه 10 تير 86 , 9:12 PM

مدیر سایت
behzad
درود .
مدار طرح ساده ای داره فقط یه آی سی تشخیص DTMF داره و یه میکرو که کدهای خروجی دیکودر DTMF رو تحلیل میکنه . واقعا اینقدر سادس که نمیدونم چی بگم برای تحلیل فقط ممکنه برخی با سیستم تلفن آشنا نباشن . اگه دقت کنید مدار یه بخش برای تشخیص زنگ خوردن تلفن داره به این نحو که موقع زنگ خوردن که ولتاژ خط تلفن از مقدار DC48 تا DC60 به یک مقدار AC با ولتاژی حدود 80 تا 100 متناوب با فرکانسی حدود 25 هرتز میرسه این ولتاژ متناوب از خازنهای سری شده عبور میکنه و باعث تحریک شدن میکرو و تشخیص زنگ خوردن میشه بعد سیستم بایستی برداشته شدن گوشی رو شبیه سازی کنه . بعد از اینکار کاربر میتونه کدهای مورد نیاز برای پسورد و ... رو وارد کنه . برداشتن گوشی هم با موازی شدن یک مقاومت با خط تلفن و عبور جریانی حدود 20 میلی آمپر انجام میشه با اینکار ولتاژ خط تلفن هم به حدود 15 ولت مستقیم کاهش پیدا میکنه (میتونید با کمی آزمایش امپدانس خط تلفن و سیستم سویچینگ منطقه خودتون رو بدست بیارید) .بعد از برداشته شدن گوشی یا همین عبور جریان از خط سیستم آماده دریافت رمز عبور شده و هر بار که کاربر کلیدی رو فشار بده این طرف میتونید اون تن رو دریافت کنید . این تن ایجاد شده از طریق یه خازن به دیکودر داده میشه و اونجا بعد از تقویت باعث تحریک دیکودر و خروجیهای اون میشه . دیکودر یه پایه به نام STD داره که در واقع نشون میده که آیا الان کد جدیدی دیکود شد یا نه با هر بار اومدن یه کد جدید این پایه یک میشه و از این طریق یه وقفه به میکرو داده میشه تا میکرو کد خروجی دیکودر رو ضبط کنه .

روند کار و اینکه چه کلیدهایی برای کار باید بزنید تو فلوچارت توضیح دادم ولی به طور خلاصه بعد از وارد کردن پسورد پیش فرض سیستم که 1360 (تاریخ تولد منه) هستش بایستی کلید 1 الی 9 رو وارد کنید ولی این سیستم چون 2 تا رله داره پس فقط 1 و 2 قابل قبوله بعد از اینکار زدن کلید 1 باعث روشن شدن رله و 0 باعث قطع رله میشه .

در هر مرحله کاربر (کسی که با سیستم تماس گرفته) تنهای مشخصی رو برای راهنمایی میشنوه مثلا تنهایی برای اشتباه بودن رمز یا وضعیت فعلی رله ها .

برای دریافت کد از طریق صفحه تماس با من اقدام کنید .

چهارشنبه 10 بهمن 86 , 4:16 PM

کاربر
hamid5586
تعداد پستها : 7
دوست عزیز سلام
من مدتی هست که دارم مدار کنترل وسایل توسط تلفن کار می کنم ولی متاسفانه نمیدونم چرا با مشکل بر خورد میکنم.
مشکل اول من اینه که مدار بعد از ۳ تا زنگ وصل میشه و یک بوق می زنه.
بعدش که پسورد ۱۳۶۰ رو میدم حدود ۷-۸ ثانیه میشه که یک بوق دیگه میزنه و دیگه هیچ فعالیتی انجام نمیده.
من یک بار که می خواستم ۸۸۷۰ رو تست کنم یک led پایه std و زمین وصل کردم که led دائم روشن بود و وقتی مدار رو دوباره وصل کردم دیگه کار نکرد که مجبور شدم آی سی mt8870رو عوض کنم که هم آی سی و کریستال رو عوض کردم مدار دوباره راه افتاد و همان مشکل قبلی داشت و باز به مدار که ور رفتم اون آی سی هم سوخت!!!!
خلاصه نمیدونم مشکل از چیه از سخت افزاری مدارم مطمئنم و به نظرتون ممکنه آی سی avr بد پروگرم شده باشه چون من اصلا با کد ویژن کار نکرده بودم و از فیوز بیتها زیاد سر در نمی آورم من فقط به ترتیب فیوزبیت های نرم افزار از بالا به پایین فیوز بیت اولی و دومی و چارمی رو صفر کردم و بقیه همچنان یک بود ممکنه مشکل از فیوز بیتها باشه؟؟؟
راستی به نظرتون نمیشه آی سی ht9170b رو به جای mt8870 استفاده کرد؟؟ چون فروشنده میگفت هیچ فرقی نمی کنند و خیلی ها به جای اون استفاده میکنند ؟؟ آخه mt8870 اینجا حدود ۵۰۰۰ تومن هست ولی نوع دوم حدود ۱۰۰۰ تومن .
اگر کمکم کنید ممنون میشم.
در ضمن مقالاتتون و مطالب جالبتون (حتی غیر الکترونیکی ) خیلی جالبه و از اینکه وقت می گذارید تشکر میکنیم.

پنج‌شنبه 11 بهمن 86 , 1:45 AM

مدیر سایت
behzad

درود و خوش آمد .

اگه چیزی میسوزه که مشکل از سخت افزاره .
میتونید از این آی سی استفاده کنید من یکبار تست کردم و مشکلی نداشت البته اگه از خود ۸۸۷۰ استفاده بشه مطمئن تره . قیمت ۸۸۷۰ حدود ۶۰۰ تومان هست نه ۵۰۰۰ تومان  .

از ponyprog برای برنامه ریزی استفاده کنید و فیوز بیتها رو هم باید درست مقدار بدبد .

پنج‌شنبه 11 بهمن 86 , 5:30 AM

کاربر
hamid5586
دوست عزیز سلام
نه مدار مشکل سخت افزاری نداره فقط یک کم که بهش ور میرم زود میسوزه برای مثال همون وصل کردن ال ای دی به پایه ی std .
در حالت عادی مدار جواب میده و بعد از ۳ زنگ خط وصل میشه و بوق هم میزنه.
فقط پسورد قبول نمیکنه!!!!
در ضمن ممکنه منو در مورد تنظیم فیوز بیتها راهنمایی کنید؟ یعنی کدوما رو فعال و کدوما رو غیر فعال کنم؟
راستی مطمئنید که mt8870 ساخت zarlink قیمتش حدود ۶۰۰ تومن هست؟ آخه فروشنده گفت ۴۵۰۰ خریدشه.
باز هم تشکر فراوان از شما

پنج‌شنبه 11 بهمن 86 , 10:04 AM

مدیر سایت
behzad
اینکه پسورد قبول نمیکنه از درست پروگرام نکردن فایل eep هست که بایستی با کدویژن پروگرام کنید .
قیمت 8870 هم بله همین حدوده.
الان فیوزها تو ذهنم نیست نگاه میکنم مینویسم .

پنج‌شنبه 11 بهمن 86 , 2:10 PM

کاربر
hamid5586
بازم ممنون
پس منتظرم.
راستی باpony prog بهتر جواب میده یا codevision ؟؟

يكشنبه 14 بهمن 86 , 1:33 AM

کاربر
hamid5586
بهزاد جان پس چی شد؟؟؟؟؟؟

يكشنبه 14 بهمن 86 , 12:33 PM

مدیر سایت
behzad

اول مقدار فیوزهای یک آی سی میکرو نو رو بخونید بعد توی ponyprog بایستی cksel0 و cksel1 و cksel3 تیکدار باشه . همینکار رو میتونید با کدویژن هم انجام بدید چون بالاخره فایل eep رو بایستی با کدویژن پروگرام کنید .

صفحه : [1]  2  3    

Designer And Programmer : Behzad khazama
Coded With ASP.NET
تمامي حقوق مادي و معنوي مطالب متعلق به اين سايت ميباشد .
هر گونه استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذکر منبع بلامانع ميباشد
.
www.khazama.com
Tel : 051-44641597 - 09363677001 - 09155714862
Support SMS Center: 09363677100