برای مشاهده روند ساخت پروژه ها و محصولات به کانال تلگرام ما بپیوندید           
  خانه محصولات دانلود پروژه ها بحث و گفتگو وبلاگ آموزشها و مقالات تماس با ما  

فروم khazama.com --> الکترونیک دیجیتال --> کنترل از راه دور DTMF

جمعه 26 مرداد 86 , 8:56 AM

کاربر
milad3665
تعداد پستها : 2
کنترل از راه دور DTMF

با سلام خدمت آقا بهزاد

با تشکر از مدار جالبی(DTMF) که در سایت قرار دادید .

من این مدار را ساختم و کار کرد .

ولی دستورات طبق دیاگرام کشیده شده در سایت نیست  ، به عنوان مثال برای روشن کردن دستگاه شماره یک ، پس از وارد کردن رمز(1360) باید عدد 111 و برای خاموش کردن آن نیز باید 110 را شماره گیری کرد .

برای روشن کردن دستگاه شماره دو ، پس از وارد کردن رمز(1360) باید عدد 221 و برای خاموش کردن آن نیز باید 220 را شماره گیری کرد .

همچنین نمی توانم رمز ورود را عوض کنم .

لطفا مرا راهنمایی نمایید  ( مخصوصا در مورد تغییر رمز )

ضمنا خدمت دوستانی که مدارشان کار نمی کند عرض می کنم که حتما میکرو را با برنامه Code Vision پروگرام کنند و از برنامه Bascom در این مورد استفاده نکنند .

Electronic1367@yahoo.com

با تشکر

جمعه 26 مرداد 86 , 6:47 PM

مدیر سایت
behzad
تعداد پستها : 905

درود .

کارکرد سیستم کاملا همون چیزیه که توی فلوچارت کشیده شده یعنی بعد از پسورد عدد یک برای کانال اول و دو برای کانال دوم وارد میشه (اینجا باید کمی صبر کنید تا تون صوتی وضعیت فعلی کانال رو بشنوید) حالا صفر برای خاموش کردن رله و یک برای وصل رله (در واقع بین کلیدها کمی باید صبر کنید البته خیلی کم).

برای تعویض پسورد بعد از پسورد کلید # رو بزنید(کمی صبر تا تن صوتی مربوط به این بخش رو بشنوید) و پسورد جدید رو وارد کنید و در آخر کلید # رو وارد کنید .

دقت کنید که حتما از MT8870 ساخت Zarlink استفاده کنید نمونه های مشابه مانند IL8870 به هیچ عنوان عملکرد خوبی ندارند و دقت تشخیص بسیار ضعیفی دارن .

از راهنمایی شما برای پروگرام مدار سپاسگزارم .

شنبه 27 مرداد 86 , 5:39 AM

کاربر
milad3665
تعداد پستها : 2

اتفاقا آی سی من هم از نوع IL8870N هستش حالا آی سی را عوض می کنم انشا الله که جواب بگیرم.

با تشکر از راهنمایی شما

پنج‌شنبه 10 آبان 86 , 11:34 AM

کاربر فعال
HesamAVR
تعداد پستها : 53

سلام

آقای خزاما من چند سوال در مورد پروژه تلفن داشتم .

۱ - آیا می توان پل دیود 4148 را در مدار (قسمت زنگ) با پل دیود ۱ آمپری معمولی تعویض کرد ؟ یعنی حتما باید ۴۱۴۸ باشد ؟

۲ - می توان قسمت تشخیص زنگ را به گونه ای تغییر داد ؟ فکر کنم با اپتوکوپلر مدار ساده تر بشود .

۳ - جوری می شه تشخیص داد که طرف مقابل گوشی را قطع کرده است ؟ منظورم اینه که طرف مقابل ارتباط رو قطع کرده . مثلا از تنظیم کردن و فرمان دادن منصرف شده و گوشی را قطع کرده است .  

پنج‌شنبه 10 آبان 86 , 3:48 PM

کاربر فعال
HesamAVR

سلام

یه چیزی یادم رفت . بهتر نیست اون دیود ۴۱۴۸ رو در قسمت تشخیص زنگ که یک سرش به VCC وصله و یک سرش به مقاومت یک کیلو با یک دیود زنر ۴.۷ ولتی عوض کنیم ؟ یا یک تثبیت کننده ولتاژ 78L05 قرار بدیم ؟ راستش نقش این دیود را نمی تونم تحلیل کنم . وقتی زنگ می خوره ولتاژ سر مثبت بیشتر می شه و دیود هدایت می کنه . اونقت به VCC وصل می شه .

شنبه 12 آبان 86 , 8:49 AM

مدیر سایت
behzad

بله میتونید از پل دیودهای دیگه هم استفاده کنید فرقی نداره . همچنین میتونید طرح بخش تشخیص زنگ رو هم تغییر بدید من سعی کردم ساده ترین مدار با کمترین قطعات رو استفاده کنم . تشخیص قطع کردن طرف مقابل ساده نیست برای اینکار من از این روش استفاده کردم که اگه برای دوبار پشت سر هم هیچ کدی دریافت نشد (یعنی طرف مقابل هیچ کلیدی رو نزد) یعنی ازتباط قطع شده که اینکار حدود ۱۰ ثانیه طول میکشه . نقش دیود هم حفاظت از میکرو در برابر اضافه ولتاژ احتمالی در حین زنگ خوردنه و اضافه ولتاژ بیشتر از VCC به منبع تغذه هدایت میشه .

پنج‌شنبه 1 آذر 86 , 12:53 PM

کاربر فعال
HesamAVR

با سلام و احترام فراوان

آقاي خزاما . من خودم با استفاده از نقشه خوب شما يك مدار كنترل تلفن طراحی كردم كه چندين رله را كنترل مي كند و درايور رله ها ULN2003 می باشد . اما یک مشکل خیلی عجیب پیش آمده است . وقتی یک رله یا هر کدام از رله ها وصل باشند ،آی سی Mt8870 اینتراپتهای بیخودی به میکرو می فرستد و کارش رو مختل می کند . حتی من ای سی درايور رله ها را در آوردم و رله رو خودم جدا از ميكرو با برق جدا فعال كردم . جوری كه ربطی به ميكرو نداشت .  باز همان اتفاق پيش آمد . آخه اين قسمت مدار چه ربطی به MT8870 دارد ؟ من حتی مدار را دو رو مس و Polygon دار طراحی کردم و برای هر آی سی خازن نویز گیر گذاشتم (بین VCC و GND ) . این دو قسمت مدار به هم ربطی ندارند که این مشکل بروز می کند . در ضمن آی سی MT8870 کد ها را خوب تشخیص می دهد و کار می کند و پشت آی سی نوشته شده اندونزی یعنی ساخت اونجاست .
شما چه نطری داريد ؟
خواهش می كنم مرا راهنمايي كنيد .

پنج‌شنبه 1 آذر 86 , 2:08 PM

مدیر سایت
behzad

سعی كنيد تغذيه رله ها قبل از رگولاتور باشه يعنی سر مثبتی كه به رله ها ميره از قبل از رگولاتور 5 ولتی مدارتون باشه يه ديود هم با رله ها به صورت باياس معكوس موازی كنيد . قبل و بعد از رگولاتور خازن شيميايی بزاريد قبلش مثلا 1000 ميكروفاراد و بعدش حدود 10 ميكروفاراد . دقت كنيد كه ولتاژ ورودی به مدار و ولتاژ مصرفی رله ها طوری نباشه كه بعد از روشن شدن رله ها جريان مدار كم بياد و ولتاژ بعد از رگولاتور بياد پايين .
با اين كارها نبايد مشكلی باشه اگه مشكل حل نشد شماتيك مدارتون رو بايد ببينم يجا آپلود كنيد و لينك بديد .

پنج‌شنبه 1 آذر 86 , 8:34 PM

کاربر فعال
HesamAVR

با سلام
خيلی ممنون از راهنمایی شما
بله . مشكل يكی بودن تغذیه رله ها با خود مدار بود . اصلا نمی دونم چرا يك همچین اشتباهی كردم . دليلی نداره كه تغذيه رله ها از آي سی رگولاتور تامين بشه . تازه وقتی رله ها وصل مي شدن آي سی رگولاتور كلی گرم می كرد . من آن خازن ها را در تغذيه گذاشته بودم . مرسی از يادآوري شما . اما آی سی ULN2003 یک خوبیش اینه که هیچ قطعه جانبی دور و برش نمی خواهد و بصورت داخلی خروجی هایش با دیود محافظت شده است . این مطلب در دیتا شیت آی سی ذکر شده است . پس برای رله و برای حفاظت در مقابل جریان برگشتی سیم پیچ رله نیازی به قرار دادن دیود نیست . از هر خروجي هم مي توان تا 500 ميلی آمپر جريان كشید . اما واقعا اين موضوع كلافه ام كرده بود و من داشتم با سورس مدار ور می رفتم و فكر می كردم اشكال از اونجاست .
شماتیک مدار هم عمده اش همان مدار شماست فقط من خروجی هاش رو  زیاد کردم و يك سورس نوشتم .
 اما اين موضوع جالب بود كه آي سي MT8870 خیلی به ولتاژ حساس بود و جایی که میکرو به راحتی کار می کرد این آی سی این رفتار رو از خودش نشان می دهد . در صورتي كه ظاهرا ميكرو بايد حساس تر باشد . نظر شما در اين مورد چيست ؟ مي خواهم دليلش رو بدانم .
من يك عكس از مدار اينجا می گذارم . لطفا آن را ببينيد و نظر خود را در مورد آن برايم بنويسيد .
http://www.gigasize.com/get.php?d=b7z3q7nflbd

اينجا هم آپلود كردم .
http://www.4shared.com/file/30073704/7dc224f4/Circuit.html

با احترام
--------------------------
نوشته شما ويرايش شد لطفا از ذكر نام خودداری كنيد نوشته هاتون كلی و براي تمام بازديد كنندگان باشند .

پنج‌شنبه 1 آذر 86 , 11:36 PM

مدیر سایت
behzad
خوب پس مشكل حل شد . مدار جالب و تميزی شده . خوب هر آی سی بسته به طراحی داخلیش ممكنه در اثر اين تغییرات ولتاژ پاسخ متفاوتی بده كه بسته به طراحی داخليش داره . ميكرو هم توی شكهای الكترمغناطيس هنگ ميكنه (حتی واچ داگش) .

صفحه : [1]    

Designer And Programmer : Behzad khazama
Coded With ASP.NET
تمامي حقوق مادي و معنوي مطالب متعلق به اين سايت ميباشد .
هر گونه استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذکر منبع بلامانع ميباشد
.
www.khazama.com
Tel : 051-44641597 - 09363677001 - 09155714862
Support SMS Center: 09363677100