برای مشاهده روند ساخت پروژه ها و محصولات به کانال تلگرام ما بپیوندید           
  خانه محصولات دانلود پروژه ها بحث و گفتگو وبلاگ آموزشها و مقالات تماس با ما  

فروم khazama.com --> الکترونیک آنالوگ --> تقویت جریان

جمعه 25 آبان 86 , 9:14 PM

کاربر
ahsanjan
تعداد پستها : 18
تقویت جریان

خواهش می کنم اگر کسی می داند چطور من ۱۰۰ میلی آمپر مستقیم را به ۱۰۰۰ میلی آمپر تبدیل کنم بگه 

جمعه 25 آبان 86 , 9:49 PM

مدیر سایت
behzad
تعداد پستها : 905

درود .

با یه ترانزیستور میشه اینکار رو انجام داد . انتخاب ترانزیستور بسته به جریان عبوری (۱۰۰۰ میلی آمپر) و ولتاژ کاری مدارتون داره . با فرض ۱۲ ولت بودن توان تلفاتی روی ترانزیستور حدود ۱۲ وات میشه فکر میکنم یه ترانزیستور مثل TIP41 براي كارتون مناسب باشه . البته بايد يه مقاومت با بيسش سري كنيد (توي مود كلكتور مشترك استفاده كنيد تا تغيير ولتاژ نداشته باشيد و فقط جريان تقويت بشه) به طوريكه جريان خروجي توي مقداري كه ميخايد محدود باشه . اگه توضيح دقيقتري ميخايد بگيد ولي با مراجعه به يك كتاب در مورد ترانزيستور ميتونيد كارتون رو انجام بدبد .

شنبه 26 آبان 86 , 1:37 PM

کاربر
ahsanjan

من ۵ ماه است دارم دنبال این سوال می گردم بعد از خدا امیدم به شما هست من جریان ۱۰۰ میلی آمپر و ۳۰ ولت ولتاژ دارم میخواهم بدون گرفتن منبع تغذیه دیگر این جریانرا به ۱۰۰۰ میلی آمپر برسانم اگر نقشه ای دارید لطفا به من هم بدهید جریان و ولتاژ من مستقیم است 

شنبه 26 آبان 86 , 2:32 PM

مدیر سایت
behzad

سوالتون یکم مشکوکه !

این منبع سی ولتی شما مثلا یه باطری یا یه ترانسه ؟ اصلا میتونه ۱۰۰۰ میلی آمپر به شما جریان بده ؟ ولتاژی که در خروجی نیاز دارید هم همین ۳۰ ولته ؟

ترانزیستور جریان ورودی بهش رو در یک ضریب تقویت کنندگی که بسته به شماره اون داره ضرب میکنه مثلا یک میلی آمپر رو میکنه ۱۰۰ میلی آمپر ولی این ۱۰۰ میلی آمپر باید از یک جا تامین بشه مثلا از یک باطری یا ترانس که قدرت تامین ۱۰۰ میلی آمپر رو داشته باشه وگر نه ترانزیستور خودش نمیتونه تولید توان کنه بلکه فقط جریان کوچک ورودی بهش رو با استفاده از یک منبع تغذیه خارجی تقویت میکنه .

يكشنبه 27 آبان 86 , 2:59 PM

کاربر
ahsanjan
من یک سلول خورشیدی دارم که ۱۰۰ میلی آمپر ۳۰ ولت می دهد یعنی هیچ راهی ندارد که بشه من جریان رو تقویت کنم من از خروجی ۱۲ ولت میخواهم من شنیدم که مدار تبدیل ولتاژ به جریان هست شما اگر دارید و می دانید با ترانزیستور نمی شود بدهید راستی من یک بار رفتم جای مهندس بهروز سهرابیان ایشون گفتن تقویت می کند اما ولتاژ کم می شود اگر همچین مداری دارید لطفا بفرستید آقای سهرابیان یک نویسنده هستند که ۹۹ کتاب الکترونیکی نوشته اند

يكشنبه 27 آبان 86 , 5:55 PM

مدیر سایت
behzad

درود .

کافیه یه رگولاتور ولتاژ مثلا یه LM317 بزارید و اونرو برای ۱۲ ولت تنظیم کنید . بعد اگه جریان زیاد بکشید ولتاژ خروجی سلولها افت میکنه میتونید اونقدر جریان بکشید که ولتاژ سلولها از ۱۴ ولت کمتر نشه وگرنه ولتاژ خروجی میاد زیر ۱۲ ولت . اینکه میتونید تا ۱ آمپر جریان بکشید و ولتاژ زیر ۱۲ نیاد بسته به سلولها داره باید آزمایش کنید ببینید تا چقدر میتونید جریان بکشید و ولتاژ خروجی زیر ۱۴ (۱۲+۲) نیاد . نقشه LM317 رو هم میزارم در اولین فرصت گرچه اینقدر سادس که میتونید از فروشنده بگیرید نقشش رو .

دوشنبه 28 آبان 86 , 12:54 PM

کاربر
ahsanjan

خیلی خیلی ممنون نقشه را هم لطف کنید تا خوبیتان را کامل کنید من اولین سایتی هست که از آن جواب گرفتم خیلی ممنون

دوشنبه 28 آبان 86 , 10:12 PM

مدیر سایت
behzad

مثلا اين لينك رو ببينيد :

http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/lm317.html

بجای اون مقاومت مجهول R2 يه پتانسيومتر 5 كيلو اهم بزاريد و ولتاژ رو با چرخوندن اون روی 12 تنظيم كنيد .

چهارشنبه 30 آبان 86 , 3:46 PM

کاربر
ahsanjan

يعنی من اگر به ورودی اين مدار 100 ميلی آمپر و 30 ولت دهم از خروجی 12 ولت و 1000 ميلی آمپر می گيرم يا حداقل 500 ميلی آمپر می گيرم

چهارشنبه 30 آبان 86 , 4:51 PM

مدیر سایت
behzad

LM317 در واقع ربطی به جریان نداره . شما یه باطری دارید که میتونه توی 30 ولت 100 میلی آمپر جریان بده یا در واقع یه باطری دارید که 3 وات قدرت میتونه ایجاد کنه این باطری توی 12 ولت حدود 250 میلی آمپر باید بتونه جریاندهی داشته باشه . LM317 در واقع فقط ولتاژ رو ثابت نگه میداره .
در حالت کلی هیچ راهی نمیتونه وجود داشته باشه که از یک منبع (با هیچ وسیله و مداری ممکن نیست) بیشتر از اون چیزی که میتونه توان ایجاد کرد .شما فقط میتونید از همون مدار استفاده کنید و توی 12 ولت حدود 250 میلی آمپر جریان بدست بیارید . در واقع حاصلضرب جریان و ولتاژتون همیشه ثابت خواهد بود .

نوان = ولتاژ * جریان
30 * 100 = 3000 میلی وات
3000 = 12 * I => I = 3000/12 = 250

با اين توضيحاتی كه شما داديد تنها راه شما همينه كه با يه رگولاتور ولتاژ رو بياريد پايين تا بتونيد بيشتر از منبعتون جريان بگيريد .

پنج‌شنبه 1 آذر 86 , 7:54 PM

کاربر
ahsanjan

آيا آيسی رگولاتوری هست كه جريان خروجی 80 آمپر داشته باشد اگر اين آيسی نيست ولی كمتر از اين هست بالاترين جريانی كه با ولتاژ 12 می دهد چقدر است و شماره آيسی ؟

صفحه : [1]  2    

Designer And Programmer : Behzad khazama
Coded With ASP.NET
تمامي حقوق مادي و معنوي مطالب متعلق به اين سايت ميباشد .
هر گونه استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذکر منبع بلامانع ميباشد
.
www.khazama.com
Tel : 051-44641597 - 09363677001 - 09155714862
Support SMS Center: 09363677100