برای مشاهده روند ساخت پروژه ها و محصولات به کانال تلگرام ما بپیوندید           
  خانه محصولات دانلود پروژه ها بحث و گفتگو وبلاگ آموزشها و مقالات تماس با ما  

فروم khazama.com --> الکترونیک آنالوگ --> سوالاتی در مورد مدار فایندر

جمعه 2 آذر 86 , 8:55 PM

کاربر فعال
HesamAVR
تعداد پستها : 53
سوالاتی در مورد مدار فایندر

با سلام
چند سوال در مورد مدار فایندر داشتم .

۱ - محدوده ولتاژی که به ویومتر می رسد در چه محدوده ای است ؟ بجای ویومتر می شه از یک ولتمتر دیجیتال استفاده کرد ؟
۲ - آیا باید پتانسیومتر ۱۰۰ کیلو همیشه صفر باشه ؟ اگه اینجوریه نیازی بهش نیست . و می شود حذفش کرد . 
۳ - وقتی عقربه ویومتر در وسط صفحه قرار گرفت تغییرات آن به چه معنا است ؟ یعنی اگه در حین تنظیم دیش عقربه به راست بره یعنی چه و اگه به چپ بره چه معنی می ده ؟
۴ - یک سری دیود شاتکی در بازار هست که فکر کنم اول شمارشون 1SS بود . از آنها می شه استفاده کرد ؟ شماره اصلی دیود مدار چیست ؟
۵ - به غیر از آن آی سی که عنوان کردید در بازار ایران نیست آی سی بهتری از آی سی مدار هست که نتیجه بهتری داشته باشه ؟
۶ - آیا بوسیله این مدار می شود قدرت و کیفیت سیگنال را جداگانه اندازه گرفت ؟ در این صورت از کجا باید خروجی بگیریم ؟
۷ - آیا ساخت دقیق سیم پیچها تاثیر خاصی در کیفیت مدار دارد ؟ یعنی با ظرفیت سنج مقدار دقیق را بدست بیاوریم .

می بخشید سوالات زیاد شد . اما فکر کنم بخشی از سوالات خوانندگان را هم پوشش می دهد .

شنبه 3 آذر 86 , 11:41 AM

مدیر سایت
behzad
تعداد پستها : 905

درود .
- محدوده ولتاژ با تغییر ولوم تغییر میکنه بین حدود صفر تا ۱۲ ولت . میشه یه ولتمتر زد ولی عقربه ای بهتره چون دیجیتال شماره ها همش عوض میشه و نمیشه درست فهمید سیگنال داره کم میشه یا زیاد .
- اون پتانسیومتر برای اینه که بعد از ساخت همه چیز و کارکرد درست مدار اونو طوری تنظیم کنید که محدوده تغییر ولوم باز تر بشه چون وقتی بستس با کمی تغییر ولوم عقربه بین صفر تا آخر تغییر میکنه و تنظیم ولوم سخت میشه البته من خودمم اونو نزاشتم .
- زیاد شدن عقربه یعنی سیگنال ورودی قوی شده و کم شدن به معنی ضعیف شدن سیگناله .
- از هر مدل دیودی که بتونه توی این رنج فرکانسی کار کنه میشه استفاده کرد شماره این دیودها 1ss295 هستش ولی هیچ مهم نیست که چی باشه فقط تو این فرکانس کار کنه . حتی بیس امیتر دو تا 2sc3355 دیگه رو هم به راحتی میشه به عنوان دیود استفاده کرد .
- باید آی سی های دیگه ای هم باشه ولی این مدل که من دیدم خیلی مناسب بود . البته همین مدار هم(استفاده از ترانزیستور) به خوبی کار میکنه و کاملا قابل استفاده هست .
- روی اندازه گیری کیفیت کار نکردم ولی عملا همین مقدار کاملا کافیه .
- سیم پیچها زیاد مهم نیست در واقع سیم پیچهای استفاده شده در مدار RFC هستند که فقط سیگنال RF رو از ولتاژ DC خط جدا میکنه ولی تو ساختش دقت کنید تا حداقل تضعیف رو داشته باشید خصوصا بعد از اینکه روی مدار نصب شدند کمی بکشید سیم پیچ رو تا بین دورهای سیم پیچ کمی فاصله باشه در حدی که فقط چسبیده به هم نباشند.

شنبه 3 آذر 86 , 2:09 PM

کاربر فعال
HesamAVR
سلام
یک سری سوالات جدید

۱ - آیا می شود بجای سیم پیچ ها از RFC  های حاضری بازار استفاده کرد ؟ حتی اگه یکم ظرفیتش فرق کنه ؟ یا این که حتما باید ۰.۲ میکرو هانری باشه ؟ این سوال با هدف کوچک شدن هر چه بیشتر مداره چون اگه بشه حاضریش رو گذاشت خیلی مدار کوچک تر می شه . من خودم ۱۰ میکرو هانریش رو تو خونه دارم اما ظرفیتش خیلی بیشتر از مال مداره . یا شاید اصلا بشه مثل تیونرها روی برد طراحی کرد . من تجربه ای در این مورد ندارم .

۲ - منظور من از قدرت و کیفیت سیگنال همانی است که در رسیور برای هر فرکانس نوشته می شود . کیفیت ۲۰ و بالاتر تصویر است اما قدرت ملاک خاصی تا بحال نبوده و مقدارش از ۶۰ تا ۸۰ تغییر می کند . حال با توضیح مدار شما می تواند این دو پارامتر را جدا اندازه بگیرد ؟ من فکر کنم ویومتر کیفیت را نشان می دهد .

شنبه 3 آذر 86 , 4:25 PM

کاربر فعال
HesamAVR
سلام
آقای خزاما . من پیشنهادی هم دارم . اگر برایتان امکانش هست یک مدار تقویت سیگنال خروجی LNB  هم در سایت  قرار دهید . این دستگاه هم مانند فایندر خیلی به درد بخور است و می تواند سیگنالهای ضعیف را تقویت کند
البته حاضریش هست و تجاریش را تو اینترنت هم دیدم  فکر کنم اسمش LNB inline amplifier بود .  اما خیلی خوبه که بشه یکی ساخت .

با احترام .

شنبه 3 آذر 86 , 6:10 PM

مدیر سایت
behzad

آره میتونید از نمونه های حاظری هم استفاده کنید . البته یکسری نمونه های حاظری من دیدم که توی فرکانسهای بالا درست جواب نمیدن پس سعی کنید جنس مرغوب استفاده کنید (خصوصا نمونه هایی که خیلی ریز ساخته شدن توی فرکانسهای خیلی بالا درست جواب نمیدن) و ظرفیت هم همین باشه چون معمولا ظرفیتهای بالاتر توی این فرکانسها جواب خوبی نمیدن .

ساخت تقویت کننده توی این فرکانسها واقعا نیاز به قطعات و دقت خاصی داره که نیاز به وقت و هزینه زیادی داره .

يكشنبه 4 آذر 86 , 4:35 PM

کاربر فعال
HesamAVR
سلام
سیم پیچهای حاضری بازار RFC  هستند . که با سیم پیچ با هسته هوایی فرق دارند . اینها بر روی  یک مقاومت پیچیده می شوند و دو سرش به دو سر مقاومت وصل می شه . پس نمی شه در این مدار استفاده کرد . کارشون عبور ندادن یک طیف خاص فرکانسی است . اما جریان DC  را از خود عبور می دهند . من با اطلاعات داده شده ظرفیت سیم پیچهای مدار را حساب کردم . ۳.۹ میکرو هانری است . آیا اشتباهی رخ داده ؟ لطفا مجددا مقادیر قطعات رو بررسی کنید چون من تصمیم به طراحی برد برای این مدار دارم و برای شما هم خواهم فرستاد . البته من یک سیم پیچ با دور کمتر و کوچکتر محاسبه کردم که  ۵ دور  است و پارامترهای دیگرش فرق می کند . این جوری مدار کوچکتر می شود . اما خواهشمندم دومرتبه مقادیر قطعات کل مدار را بررسی کنید و به اطلاع من برسانید .  

يكشنبه 4 آذر 86 , 4:40 PM

کاربر فعال
HesamAVR
در ضمن من تصمیم دارم پتانسیومتر ۱۰۰ کیلو را حذف کنم و بجای ولوم ۱۰ کیلو پتانسیومتر مولتی ترن قرار بدم تا راحت تنظیم بشه و چیزی روی جعبه نباشه . نظر شما چیست ؟

يكشنبه 4 آذر 86 , 7:40 PM

کاربر فعال
HesamAVR

تصمیم دیگر قرار دادن یک LED  سه میلیمتری سفید رنگ برای نور زیر ویومتر است تا در شب هم دید داشته باشد . آیا می توان از سر منفی دیود زنر سه ولتی برای این کار استفاده کرد ؟ (همراه با مقاومت محدود کننده ).

پنج‌شنبه 8 آذر 86 , 9:26 AM

مدیر سایت
behzad

درود .
مقدار سیم پیچ چندان مهم نیست چون RFC هست خصوصا اگه خودتون به این صورت بپیچید . اون نمونه ها که گفتید روی مقاومت هستند هم RFC  هستند و میشه استفاده کرد اون مقاومت که گفتید یه مقاومت خیلی بزرگ در حد چند صد کیلو اهم هست که عملا هیچ تاثیری روی خاصیت سلفی نداره فقط باید کیفیت خوبی داشته باشه و زیاد ریز نباشه .

اگه مالتی ترن بزارید بعد چطوری تنظیم کنید هی عقربه رو ؟ برای یکبار یافتن جهت دیش چندین بار باید ولوم رو کمو زیاد کنید تا جهت دقیق رو بدست بیارید . خیلی هم دستگاهو کوچیک کنید دیگه چیزیش نمیمونه ها .

برای نور هم نه از او زنر نمیشه استفاده کرد باید از خطوط اصلی تغذیه (سر بالایی سیم پیچها) یه مقاومت بگیرید برای لامپ .

-- ضمنا شما در عرض چند دقیقه چند تا پست زدید لطفا از ویرایش برای اینکار استفاده کنید .

دوشنبه 12 آذر 86 , 9:41 PM

کاربر فعال
HesamAVR
سلام
مدار جواب نمی دهد . عقربه همیشه وصل است . با تغییر پتانسیومتر ها هیچ تغییری نمی کند . تازه ال ان بی را هم وصل نمی کنم این جوری است . مدار هیچ اشکالی ندارد و بصورت اتوماتیک طراحی شده است . و با فیبر دو رو . بجای دیود دو تا بیس امیتر ترانزیستور گذاشتم . خیلی زحمت برای مدار و جعبه اش کشیدم . اما خستگی اش ماند توی تنم ....

دوشنبه 12 آذر 86 , 10:30 PM

مدیر سایت
behzad

درود حسام جان .
گفتم ساخت این جور مدارها یکم عجیب غریبه کافیه ترانزیستور شروع به نوسان کنه نوسان با دامنه ایجاد شده باعث میشه همیشه میتر آخر بمونه . اما با فیدبک منفی مدار و اگه دقت کرده باشید توی محل نصب قطعات اینکار بعیده من فکر کنم مشکل شما چیز دیگه ای باشه . یک کار کنید ترانزیستور رو از مدار خارج کنید . باید با تغییر ولوم میتر کمو زیاد بشه که نشون میده همه چیز توی بخش دوم مدار درسته . خبرشو بدید . اگه شد عکسهایی از نزدیک از طرز نصب قطعات مدار بزارید ممکنه مشکلی باشه . در ضمن وقتی ال ان بی وصل نباشه این احتمال هست که ترانزیستور شروع به نوسان کنه چون ورودی فیلتر نیست و آزاد میمونه .
-- بازم میگم ساخت مدارات توی این فرکانسها واقعا نیاز داره که بدونید چیکار میکنید . به هیچ عنوان مانند مدارات منبع تغذیه و کنترل از راه دور و ...  نیست که با هر مدلی که ببندید بازم کار کنه . به نظر من مدارا همشون درستن مهم اینه که بتونید اونرو با درک کامل راه اندازی کنید .

صفحه : [1]  2  3  4  5  6    

Designer And Programmer : Behzad khazama
Coded With ASP.NET
تمامي حقوق مادي و معنوي مطالب متعلق به اين سايت ميباشد .
هر گونه استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذکر منبع بلامانع ميباشد
.
www.khazama.com
Tel : 051-44641597 - 09363677001 - 09155714862
Support SMS Center: 09363677100