برای مشاهده روند ساخت پروژه ها و محصولات به کانال تلگرام ما بپیوندید           
  خانه محصولات دانلود پروژه ها بحث و گفتگو وبلاگ آموزشها و مقالات تماس با ما  

فروم khazama.com --> الکترونیک آنالوگ --> خواندن فایل صوتی از کارت حافظه

يكشنبه 5 اسفند 86 , 8:36 PM

کاربر
mehdi1360
تعداد پستها : 5
خواندن فایل صوتی از کارت حافظه

با سلام
من یک فایل صوتی با پسوند ویو را از روی کارت حافظه از طریق بافر کردن ۵۱۲ بایت و ریختن آن با سرعت مناسب روی دک ۸۰۸  میخوانم و آن را با تقويت کننده و ولوم روی بلندگو  میریزم اما در صدای خروجی از بلندگو همراه صوت موردنظر صدای تق تق به صورت منظم میشنوم که وقتی با اسکوپ آن را مشاهده میکنم قطعی در سیگنال بلندگو  نمیبینم لطفا راهنمایی کنید واگر امکان دارد نقشه مناسب برای خروجی دک تا بلندگو را برایم ارسال کنید  با تشکر 

يكشنبه 5 اسفند 86 , 8:58 PM

مدیر سایت
behzad
تعداد پستها : 905

درود و خوش آمد .
ممکنه این تق تق از ایجاد فاصله در نمونه برداری اولیه یا در حین انتقال اونها به خروجی باشه مثلا موقعی که ۵۱۲ بایت بافر شده تموم میشه و دوباره لود میکنید . یا میتونه از سر ریز شدن در هنگام نمونه برداری باشه مثلا خروجی یک ADC 10-12 بیتی رو بدون اینکه نرمالیزه کنید ذخیره کنید .
برای آزمایش با یک سیگنال ژنراتور یک سیگنال ثابت سینوسی رو ذخیره کنید و بعد با اسکپ ببینید بدون اینکه به آمپلی فایر متصل باشه .
طرح و نقشه برای ضبط و پخش صدا روی مموری توی اینترنت زیاد هست مثلا توی www.avrfreaks.net یا سایتهای دانشگاهی .

دوشنبه 6 اسفند 86 , 4:00 PM

کاربر
mehdi1360
فایل صوتی

با سلام دوباره
با تشکر دوباره
در مورد سوالی که درباره خواندن فایل صوتی پرسیدم باید بگویم که قبلا سراغ تاخیر در load کردن رفتم و تنها راه ممکنی که به نظرم رسید استفاده از وقفه تایمر بود اما ظاهرا کارت در حین ریختن ۵۱۲ بایت در بافر وقفه نمیخورد
چون به صورت page میشود از روی آن خواند اما نکته دیگر اینکه صدای تق تق وقتی وجود دارد که صوت وجود دارد و وقتی که مثلا بین صدای اذان مکث وجود دارد این تق تق هم نیست و احتمالا از تاخیر load نیست به نظر شما ممکن است این مشکل به خاطر تبدیل از حالت ۱۲ بیتی به ۸ بیتی یا تبدیل mono بهstereo باشد من بدون
تقویت کننده هم چک کردم و همان تق تق را داشتم لطفا راهنمایی کنید
                                                                                                                     موفق باشید

**  آخرین ویرایش در  جمعه 10 اسفند 86 - 3:18 AM

دوشنبه 6 اسفند 86 , 4:08 PM

مدیر سایت
behzad

-- شما تاپیک جدید رو ایجاد کرده بودید که به همینجا منتقل شد لطفا دقت کنید !

اگه در حین سکوت صدای تق تق کمتر یا حذف میشه احتما از سرریز شدن هست و یا وقفه ای که در هنگام رکورد ایجاد شده یعنی شما ۵۱۲ بایت رو بافر کردید و ذخیره کردید و در حین ذخیره کردن دیگه با سرعت مناسب نمونه برداری نکردید این باعث یک وقفه شده توی کار .

البته میتونید اگه منظورتون فقط پخش صدا هست نمونه ها رو با کامپیوتر بگیرید و بعد به فرمت برنامتون تبدیل کنید مثلا یک برنامه با وی بی بنویسید که فایل wav رو به یک آرایه تبدیل کنه و بعد اونرو روی مموری ذخیره کنید . در غیر اینصورت باید نمونه گیری از صوت رو با وقفه انجام بدید تا شکستگی ایجاد نشه .

جمعه 10 اسفند 86 , 4:14 AM

کاربر
mehdi1360
فایل صوتی۲

با سلام
لطفا در مورد خطای سرریز کمی بیشتر توضیح دهید من فایل صوتی را از طریق کامپیوتر و با نرم افزار به فایل wave با نرخ مناسب(مثلا 128kbps) تبدیل میکنم و از طریق کارت ریدر با کامپیوتر آنرا روی sd کارت میریزم و سپس از طریق میکرو از روی sd کارت با همان نرخ و از آدرس مورد نظر میخوانم و بایت به بایت روی DAC میریزم
باز هم تاکید میکنم که صدای تق تق یا اعوجاج در زمان سکوت(مثلا مکث بین دو تکه اذان) وجود ندارد با اینکه در این زمان هم میکرو از sd کارت داده دریافت میکند لطفا راهنمایی کنید
                                                                                                                     با تشکر

شنبه 11 اسفند 86 , 12:02 PM

مدیر سایت
behzad

منظور از سرریز شدن اینکه مثلا اگه خروجی یک ADC 16 بیتی رو بدون اینکه هر نمونه رو تقسیم بر 256 کنید یا از متغیرهای 16 بیتی استفاده کنید ممکن هست سرریز رخ بده و مثلا عدد 257 بشه عدد 1 که احتمال زیاد شما تدابیری برای این کار انجام داده اید.
تق تق باز هم ممکن هست از وقفه ایجاد شده در حین خواندن از مموری باشه و علت این هم که در هنگام قطع صدا تق تق هم قطع میشه این باشه که وقتی صدایی نباشه (خروجی صفر یا حدود صفر) تق تق هم که به علت قطع شدن و شکستگی در سیگنال خروجی هست شنیده نمیشه .
مقدار بافر رو از 512 به 1024 یا 256 تغییر بدید ببینید تق تق سریع یا کندتر میشه ؟ و یا اینکه از وقفه استفاده کنید .
یک آزمایش دیگه هم همون دادن یک سیگنال سینوسی به مموری کارت و مشاهده خروجی ایجاد شده در هنگام تق تق هست برای نمونه برداری از خروجی هم میتونید بجای اوسکپ از کارت صدا و نرم افزاری مانند soundforge استفاده کنید که میتونه خروجی رو ذخیره و بزرگنمایی کنه تا دقیقا موقعیت شکستگی پیدا بشه .

سه‌شنبه 27 بهمن 94 , 12:06 PM

کاربر
elec_iran
تعداد پستها : 1
خواندن فایل صوتی

با عرض سلام
من با کارت SD کار کردم و می توانم یک فایل تسکت را بخوانم
می خواستم بدانم چگونه می توان یک فایل wave را از کارت sd بخوانم و با dac آن را پخش کنم

با تشکر

دوشنبه 10 اسفند 94 , 9:27 AM

مدیر سایت
behzad
فایل wav فرمت ساده ای داره
یکسری هدر اولیه مشخص کننده سرعت نمونه برداری و تعداد کانال و ... هست و باقیش هم اطلاعات خام هست
اگر فایلتون 8 بیتی و مونو باشه میتونید مستقیم اطلاعاتش رو با سرعتیکه فایل نمونه برداری شده روی pwm میکرو بفرستید

مثلا اینجا فرمت اطلاعات فایل wav رو مشخص کرده  http://soundfile.sapp.org/doc/WaveFormat/

**  آخرین ویرایش در  دوشنبه 10 اسفند 94 - 9:29 AM

صفحه : [1]    

Designer And Programmer : Behzad khazama
Coded With ASP.NET
تمامي حقوق مادي و معنوي مطالب متعلق به اين سايت ميباشد .
هر گونه استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذکر منبع بلامانع ميباشد
.
www.khazama.com
Tel : 051-44641597 - 09363677001 - 09155714862
Support SMS Center: 09363677100