برای مشاهده روند ساخت پروژه ها و محصولات به کانال تلگرام ما بپیوندید           
  خانه محصولات دانلود پروژه ها بحث و گفتگو وبلاگ آموزشها و مقالات تماس با ما  

فروم khazama.com --> بحثهای متفرقه --> طراحی و ساخت یک سلف

جمعه 15 آذر 87 , 6:43 PM

کاربر
e24lab
تعداد پستها : 1
طراحی و ساخت یک سلف

سلام دوستان
من می خوام یک سلف با ضریب خود القایی 1.5 هانری روی یک هسته با شماره EI96 سیم پیچی کنم و از اونجایی که با ما فقط طراحی ترانس کار کردن ، خودم نمی تونم طراحی و محاسبات این سلف رو انجام بدم ، لطفا به من بگید برای سیم پیچی یک سلف با ضریب خود القایی 1.5 هانری چند دور سیم و با چه قطری باید روی هسته EI96 سیم پیچی کنم، با تشکر/
این از ابعاد قرقره سیم پیچ 96 :

http://i37.tinypic.com/e5ofg1.gif

و این هم از اندازه ابعاد ورقه های EI96 :

http://i35.tinypic.com/aono1j.gif
**  آخرین ویرایش در  جمعه 15 آذر 87 - 6:47 PM

سه‌شنبه 19 آذر 87 , 8:30 PM

مدیر سایت
behzad
تعداد پستها : 905

درود و خوش آمد به شما
سعی کردم سریعتر پروژه و مقاله سلف و خازن سنج به همراه مقاله مربوط به عناصر مغناطیس رو تکمیل کنم که فکر میکنم چند روز دیگه هم طول بکشه.

هسته شما فریت هست دیگه ؟
اگه فریت هست : هسته های فریت دارای مشخصه ای به نام AL هستند که نشون میده چه مقدار ظرفیت به ازای توان دوم تعداد دور ایجاد میشه که باید این پارامتر رو از توی کاتالوگ هسته پیدا کنید البته برای هسته شما چیزی حدود 10000 نانو هانری بر دور به توان دو میشه.
البته اگه سلف سنج داشته باشید (یا با روشهایی بتونید سلف اندازه بگیرید) میتونید مثلا یک دور سیم دور هسته بپیچید و مقدار ظرفیت رو اندازه بگیرید که برابر با همون AL میشه .

اما با فرض همون ده هزار نانو هانری بر توان دوم دور میشه حساب کرد که حدودا 380 دور نیاز هست.
طی روزهای آینده پروژه سلف سنج رو آپلود میکنم.

يكشنبه 24 آذر 87 , 9:07 PM

کاربر
a_sadraee
تعداد پستها : 1
سلام
طراحی یک سلف اصلا کار ساده ای نیست. چرا که مقدار یک سلف نسبت به جریان و ولتاژ دو سر آن تغییرات شدیدی دارد. گذشته از این فرکانس کاری و تلفات هسته استفاده شده نیز در مقدار سلف تاثیر می گذارد. دستگاههایی هم که مقدار سلف را اندازه می گیرند در یک نقطه کار خاص این کار را انجام می دهند و اگر شما از دستگاههای پپیشرفته برای اندازه گیری مقدار یک سلف استفاده کنید آنوقت می بینید که مقدار آن به ازای جریان و ولتاژهای مختلف می تواند ۱۰۰ برابر تغییر کند.
مقدار Al هم برای یک نقطه کار خاص است که جریان سلف به صفر میل کند.
 شرکتی به نام مبین آرا الکترونیک آگهی در رابطه با طراحی سلف دارد. می توانید از آنها سوال کنید.
   برو تو سایت istgah.com قسمت آگهي هاي صنعت بخش الكترونيك

دوشنبه 16 دي 87 , 11:13 AM

مدیر سایت
behzad
تعداد پستها : 905

از شرکت شما در این بحث ممنونم
به نظرم خیلی هم نباید مسائل رو بزرگ جلوه داد (شاید گاهی بنا به مصلحتهای شغلی).به طور حتم باید سلف رو بنا به نوع استفاده طرح کرد مثلا سلفی که قرار هست مثلا برای فرکانسهای رادیویی ساخته بشه با سلفی که در جریانهای مستقیم کار میکنه متفاوت هست ولی باز هم در هر دو مورد قوانین حاکم بر اونها یکی هستند و نباید این تصور رو ایجاد کرد که با دو مسئله کاملا متفاوت و خیلی پیچیده طرف هستیم .
در حالت معمول در صورتی که هسته اشباع نشده باشه میشه گفت عملکرد اون خطی هست پس برای طراحی باید هسته مناسبی انتخاب بشه و اگر نیاز هست با ایجاد یک شکاف هوایی کوچک باعث کاهش اندوکتانس در یک تعداد دور ثابت بشیم. اینکار باعث میشه که هسته دیرتر اشباع بشه.
مسئله بعد فرکانس کاری هست که با افزایش اون هسته سریعتر اشباع میشه پس باید در طرح سلف این مطلب رو هم در نظر بگیرید.
البته اگر خیلی بخواهیم سخت گیری کنیم تعداد لایه های پیچش و نوع پیچش و تلفات هسته و سیم هم دخالت دارند.
اینکه در اثر جربانهای مختلف (یعنی مستقیما در اثر جریان) ظرفیت تغییر کنه من چنین چیزی ندیدم . حتی سلفها رو میتونید با دادن یک پالس با پهنای مناسب و دیدن شیب بالارونده جریان اون اندازه گیری کنید که در هر حالت این اندازه گیری یکی خواهد بود مگه به نواحی اشباع هسته نزدیک بشید یا تلفات هسته و سیمها رو رعایت نکنید.
در کل برای جواب شما: برای کارهای معمول همون مقدار AL و در نظر گرفتن اشباع نشدن هسته کافی هست ولی با دونستن اینکه این سلف در چه بخشی کار میکنه خیلی بهتر میشه اونرو طرح کرد.

صفحه : [1]    

Designer And Programmer : Behzad khazama
Coded With ASP.NET
تمامي حقوق مادي و معنوي مطالب متعلق به اين سايت ميباشد .
هر گونه استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذکر منبع بلامانع ميباشد
.
www.khazama.com
Tel : 051-44641597 - 09363677001 - 09155714862
Support SMS Center: 09363677100