برای مشاهده روند ساخت پروژه ها و محصولات به کانال تلگرام ما بپیوندید           
  خانه محصولات دانلود پروژه ها بحث و گفتگو وبلاگ آموزشها و مقالات تماس با ما  

Behzad AVR-MT88E43 based CallerID (Beta version)

English Version

چند روز پیش یکی از دوستان درخواستی از من کردند . ایشون خواستند تا یه سیستم کالر آی دی چهار کانال براشون بسازم که  اطلاعات کالر آی دی هر خط رو براشون از طریق پورت USB به کامپیوتر ارسال کنه تا بتونن رو اطلاعات پردازشهای دلخواه  خودشون رو انجام بدن و یا اونها رو توی یه بانک اطلاعاتی ذخیره کنند . البته من قبلا آی سی های موجود در بازار برای کالر آی دی رو دیده بودم . در هر حال قبل از ساخت نمونه اصلی این نمونه رو به طور آزمایشی ساختم که در ادامه توضیح میدم .

بعد از مدتی جستجو توی سایتهای مختلف متوجه شدم که گویا خیلی از افراد مشکل باهاش داشتن خصوصا پیدا کردن مقاومتهای سیستم ورودی اون که دارای رنج استاندارد نبود . گویا کسی جوابی از این ای سی نگرفته بود ! قبلا یه نمونه از آی سی MT88E43 رو خریده بودم و شروع به مونتاژ اون به طور آزمایشی کردم ( بر طبق نقشه موجود در کاتالوگ آی سی ) اولین جوابها کاملا صفر بود آی سی هیچ چیزی جز زنگ رو تشخیص نمیداد که اونهم  هنری نبود ! البته من هم مثل بقیه از بهترین مقاومتهایی که میتونستم استفاده کردم ولی باز هم درصدی متفاوت بودن . در هر حال مدار به نظرم خیلی پیچیده و مشکل میومد . استفاده از تقویت کننده دیفرانسیل در ورودی تنظیم سیستم رو مشکل میکرد و سیستم تشخیص زنگ هم به نظرم با وجود قوی بودن زیادی پیچیده بود . در هر صورت من مدار رو به صورتی که در این پروژه میبینید تغییر دادم . در سیستم ورودی بجای دیفرانسیلی از روش تک خروجی  استفاده کردم و بخش تشخیص زنگ رو هم ساده تر کردم . برخی قسمتها هم با توجه به بلوک دیاگرام آی سی زیاد ( یا اصلا ) مورد نیاز من نبودن که اونها رو هم حذف کردم . فعلا که مشکلی در سیستم نبود لااقل توی اینجا (سبزوار) توی تمامی نقاطی از شهر که سیستم ارسالی اونها FSK هست جواب میداد ( البته در یک منطقه هم که سیستم DTMF بود کلا این آی سی نمیتونست استفاده بشه ) .

عکس بالا اطلاعات ارسالی ( در مد کاری صفر آی سی ) یا همون اطلاعات کالر آی دی رو نشون میده که من برای شروع اونها رو توسط برنامه CodevisionAvr Terminal دریافت کردم . بعد از کمی دقت میتونید شماره من 989155714862 رو توی انتهای این رشته ببینید ( کد اسکی در قالب هگز ). این اطلاعات همچنین شامل زمان و تاریخ هم هستند ( باقی بخشها هم شامل بخش سنکرون کننده و Check Sum و طول پیام 0x14 بودند که برای اطلاعات کاملتر بایستی به مستندات etsi رجوع کنید) .

عکس بالا هم نتیجه نهایی نمونه آزمایشی ساخته شده رو نشون میده که اطلاعات بعد از موازی شدن توسط یک 74HC595 توسط ATmega8 پردازش شده و نمایش داده میشن .

در نهایت پروژه اصلی هم انجام شد که میتونید در اینجا ببینید .

بخش داونلود :

  شماتیک سیستم .

  سورس کد کامل سیستم به همراه عکسها و شماتیک مدار ( البته کاملا توجه کنید که این برنامه کاملا آزمایشی بوده و ممکنه ایرادات زیادی داشته باشه و این شما هستید که در صورت نیاز بایستی با توجه به موجود بودن سورس کامل برنامه و شماتیک مدار ایرادات احتمالی رو حل کنید و یا توی فروم سایت مطرح کنید تا رسیدگی بشه ) .

  مستندی  از etsi که در بخشی از آن به  کالر آی دی اشاره شده است .


Designer And Programmer : Behzad khazama
Coded With ASP.NET
تمامي حقوق مادي و معنوي مطالب متعلق به اين سايت ميباشد .
هر گونه استفاده از مطالب اين سايت تنها با ذکر منبع بلامانع ميباشد
.
www.khazama.com
Tel : 051-44641597 - 09363677001 - 09155714862
Support SMS Center: 09363677100